Dzisiaj przybliżę kwestię fotografii dziecięcej. Myślę, iż jest to jedna z najpopularniejszych dziedzin w fotografii. Zdjęcia naszych pociech, stanowią największy procent zdjęć, wykonanych przez nas, rodziców :)
Założę się, że każdy rodzic, najwięcej zdjęć zrobił właśnie swoim dzieciom. Aktualnie dostęp do fotografii jest nieograniczony i praktycznie bez kosztowy w eksploatacji, więc każda mina - począwszy od noworodka, przez wiele następnych lat, zostaje uwieczniona na tysiącach zdjęć. Bardzo dobrze, ponieważ, po latach, zdjęcia te staną się bardzo cenną pamiątka, dla samego fotografowanego jak i fotografujących :)
Dla mnie najcenniejsze są zdjęcia naturalne, pokazujące emocje - od śmiechu do łez, w zabawie, nauce, poznawaniu świata, w naturalnym środowisku dziecka. I tu mniejszą rolę odgrywa jakośc techniczna zdjęcia. Nie każdy ma w danej chwili lustrzankę czy wysokiej jakości aparat fotograficzny. Coraz lepsze aparaty w telefonach komórkowych, świetnie radzą w większości sytuacji, a i ich jakośc rośnie z dnia na dzień. Jednak już przy zdjęciach portretowych, pozowanych, większe znaczenie ma dla mnie jakość, a zarazem możliwości techniczne jakie daje, np. lustrzanka lub inny zaawansowany aparat fotograficzny. Można wtedy świadomie dobrać obiektyw, jego przysłone, czas naświetlania aparatu i kreatywnie wykorzystać te zależności. Wszystkie te umiejętności sprawiają wileką frajdę, kiedy uzyskamy porządany efet zdjęcia.
Pamiętajmy, aby fotografować nasze pociechy z pozioimu ich wysokości, nie z góry, lepiej usiąść lub przykucnąć, tak wejdziemy w świat dziecka i pokażemy go bardziej naturalnym.
W tym artykule zajmę się jednak fotografowaniem za pomocą lustrzanki, ponieważ jest mi to najbliższe, i daje najwięcej możliwości. Przedstawię uniwersalne/optymalne ustawienia samego aparatu jak i odpowiedni dobór obiektywów.
Jako, że pracuje na systemie Canona, w moich artykułach, skupię swoje porady, właśnie na tej marce. Ale wszystkie techniczne zagadnienia, spokojnie mogą Państwo przenieść na inne systemy, gdyż każdy system czy to Nikon, Canon, czy też inne mniej popularne marki, oferuja produkty o zblizonych parametrach technicznych.
* Przesłona to mechanizm, za pomocą którego, regulujemy ilość wpadającego światła na matrycę. Odpowiada ona za głębie ostrości, im mniejsza wartość przysłony tym mniejsza jest głębia ostrości i analogiczne im większa wartość, tym głębia jest większa.
* Głębia ostrości, w kilku prostych słowach, mała głębia to ostry obiekt i rozmyte tła, duża głębia ostrości to ostry fotografowany obiekt oraz wyraźne tło. Mała głębia często używana jakoś środek artystyczne, np. w fotografii portretowej. Przy dużej głębi pokażemy więcej na zdjęciu, sprawdza się to w reportażu, wieloplanach, czy fotografii krajobrazowej.
* Do manipulowania głębią ostrości, poprzez przysłonę, ważny jest czas naświetlania matrycy światłoczułej. Trzeba dostosować go do wybranej przysłony oraz warunków oświetleniowych, aby idealnie naświetlić scenę.
* Przy zdjęciach w ruchu, możemy mieć sytuację odwrotną, tutaj ważniejszy jest czas naświetlania, aby nie obiekt nie wyszedł rozmazany. Wtedy do obranego czasu , dostosowuje się przysłonę, aby prawidłowo naświetlić zdjęcie.
Poniżej prezentuję zdjęcie portretowe wykonane celowo z małą głębią, aby uzyskać efekt rozmycia tła. Głębie ostrości możemy wykorzystać również, fotografując detale. Podczas fotografowania, wykorzystałem lustrzankę Canon Eos 5d z obiektywem 85mm 1.8, co pozwoliło uzyskać ciasny kadr z małą głębią ostrości.
Zdjęcia z większą głębią ostrości, często wykonanych obiektywem szerokokątnym, tutaj obiektywem 17mm, stosuję przy zdjęciach krajobrazowych. Poniżej klasyczne zdjęcie z wakacji :)
Musimy pamiętać, że dzieci najczęściej to wulkany energii, które rzadko chcą pozować statycznie. Pamiętajmy, aby przy zdjęciach w ruchu, korzystać w wysokich czasów naświetlania, aby zamrozić ruch. Zdjęcie wykonane na krótkim czasie naświetlania, da nam poruszony i w konsekwencji niewyraźnie zdjęcie.
Z ważnych, technicznych informacji, podam ważną zasadę, jeśli chodzi o czasy naświetlania. Teoria oraz praktyka mówią, że aby uzyskać nie poruszone zdjęcie, i nie chodzi o poruszający się obiekt, a utrzymanie aparatu bez poruszenia statycznego zdjęcia, należy stosować czasu naświetlania co najmniej takie, jak odwrotność ogniskowej zastosowanego obiektywu. Czyli, przy obiektywie z ogniskową 50mm, stosujmy czasy większe lub równe 1/50s.
Przykład wpływu przysłony, na głębie ostrości:
Chcąc korzystać z priorytetu przysłony, aby wpływać na głębie ostrości, korzystajmy aparacie z trybu Av, jeśli natomiast, fotografujemy akcję, i chcemy mieć pewność zamrożenia ruchu, wybierzmy tryb Tv i ustawmy oczekiwaną wartość. Są to najczęściej stosowane tryby w zaawansowanych aparatach. Przy zadaniu oczekiwanej przysłony, aparat automatyczne dostosuje czas naświetlania. Przy zadaniu oczekiwanego czasu naświetlania, aparat dostosuję nam przesłonę, do prawidłowego naświetlenia zdjęcia. Pamiętajmy również o ustawieniu czułości matrycy, czyli tzw. ISO, im gorsze warunki oświetleniowe tym większą wartość ustawiamy. Wartością ISO, możemy również wpływać na czas i przesłonę.
Myślę, że na podstawie fotografii dzieci, wyjaśniłem podstawy fotografowania lustrzanką. W kolejnych wpisach, postaram się dalej rozwinąć, tematy związane z fotografią.
Pozdrawiam Adrian :)
P.S. W razie pytań zapraszam do kontaktu: info@adriantabor.com